“Tūkstoš jūdžu ceļojums sākas ar pirmo soli, un pirmā “Naktslampiņa” ir iedegta!” teica Ieva Morica, sarunu festivāla “Lampa” direktore, kopā ar Ingunu Dukuri, Valmieras sarunu vakara idejas autori, atklājot pirmo sarunu vakaru Valmieras pusē. Šogad, svinot pilsētas svētkus, valmierieši un svētku viesi pirmo reizi piedalījās sarunu vakarā “Naktslampiņa” Valmiermuižas parkā, lai saviesīgi un omulīgi aprunātos, vakara izskaņā noskatoties latviešu filmu “Mana brīvība”.
Baudot Valmiermuižas parka mierpilno atmosfēru un runātu par karjeras, darba un privātās dzīves balansu mūsdienās, savā pieredzē dalījās Dana Narvaiša, izglītības uzņēmuma “Lielvārds” kompetences centra vadītāja, Patricija Siliņa, Valmieras novada fonda vadītāja, un Valdis Melderis, TV un radio raidījumu vadītājs. Runātāji definēja, ka balansu dzīvē rada bērni un mūsu pašu izvēles.
“Lai gan mēs mēdzam teikt, ka mums kaut ko uzspiež sabiedrība, īstenībā viss ir mūsu izvēle. Tomēr bija jāpaiet laikam, lai to sev atzītu,” secina Dana. Arī cieņpilnas sarunas ģimenē ietekmē balansu starp darbu un ģimeni. Arī Patricija norāda, ka lēmumi viņas ģimenē tiek pieņemti vienojoties, atklāti runājot. Tam gan sekoja omulīgs Valda komentārs jeb - viņu ģimenē esot mūžsenā vienošanās – nesaki, kas man jādara, un es neteikšu, kurp tev jāiet! Tiesa, tas gan aktualizēts ģimenes mājas darbu darīšanas kontekstā. “Mana brīvība ir tiktāl, cik tā netraucē citu brīvībai,” norāda Valdis.
Ar savu pieredzi un pārdomām par sieviešu iesaisti sabiedriskajā dzīvē un politikā mūsdienās, ietekmējot nākamās paaudzes sieviešu lomas un tiesības, dalījās Dace Melbārde, Eiropas parlamenta deputāte (2019-2024) un Evita Ašeradena, Valmieras drāmas teātra direktore. Dace uzsvēra, ka diemžēl mazliet esam zaudējuši to dažādo tautu saliedētību, kas redzama vakara izskaņas filmā. “Mans vēlējums sievietēm būtu saglabāt un turpināt īstenot to apņemšanos un spēku, kas bija mums 90-tajos. Atcerēties un izprast, cik viss kļūst mazsvarīgs, kad brīvība nav.” Dace uzsvēra, ka lai gan mēs ļoti cenšamies “iet” uz vīriešu un sieviešu vienlīdzību, kultūras normas ir spēcīgākās kā likumi - lai mainītu kultūru, ir diemžēl vajadzīgi gadsimti.
Evita norādīja arī uz pavisam nelielo deputātu – sieviešu skaitu Valmieras novada domē. Jā, divas sievietes un 17 vīrieši, raisa vieglu smīnu un liek aizdomāties, kāpēc sievietes negrib darboties vietējā politikas līmenī. Arī Evita uzsvēra, ka demokrātiskā vērtība - brīvība - nav pašsaprotama, ko jaunajai paaudzei šobrīd vislabāk palīdz apjaust karadarbība Ukrainā. “Jauniešiem vislabāk der mākslas valoda,” norāda Evita. “Lai sieviete gūtu respektu no vīrieša puses, viņai ir jāpārzin vīrieša joma. Jā, viņai ir jāzina un jāprot bieži vien pat vairāk; bieži vien sieviete saņem vairāk kritiku,” norāda Evita. Sarunas noslēgumā Dace uzsver, ka ir jāplāno gan laiks darbam, gan sev, ir jāattīstās un nepārtraukti jāmācās – lai mēs, sievietes, būt vēl labākas un veiksmīgākas.
Savās pārdomās par sievietes lomas un tās attēlojumu dalījās Ilze Kunga-Melgaile, filmas “Mana brīvība” režisore. Galvenokārt par Itu, filmas galveno varoni, akcentējot, ka aiz Itas lielās uzdrīkstēšanās drosmes, aizrautības un harizmas slēpās pavisam vienkāršs cilvēks ar saviem plusiem un mīnusiem. Tāds pats kā tu, tāds pats kā es.
Ar sarunu vakaru “Naktslampiņa” tiek aizsāktas jēgpilnu sarunu tradīcijas, saturīgas domu apmaiņas un diskusijas par sabiedriski aktuāliem jautājumiem arī Valmieras novadā. Valmieras novadnieki jeb Strenču pilsētas bibliotēka, Valmiermuižas kultūras biedrība un Valmieras novada fonds pirmo reizi rīkoja demokrātisku sarunu vakaru Valmieras svētku ieskaņā. Par pasākuma norisi pateicamies Latvijas Pilsoniskajai aliansei, LR Kultūras Ministrijai un Sabiedrības integrācijas fondam. Sarunu vakars aktualizēja demokrātijas un Eiropas Savienības vērtības, Latvijas piederību Eiropas kopienai un Latvijas dalības Eiropas Savienībā 20-gades nozīmību.
Ceram uz tikšanos arī nākamajā gadā Valmieras svētkos, baudīt vakara noskaņu un sarunas Valmiermuižas parkā!