Valmieras novada fonds: ziedošanai jābūt interesantai un pieejamai!

Valmieras novada fonds: ziedošanai jābūt interesantai un pieejamai!

Pagājušā gadā Valmieras novada fonds (VNF) pilsētā un apkārtējos novados atbalstīja 18 lielākas un mazākas iedzīvotāju idejas, atklāja Ziedotāju klubu un ar starptautiskiem pasākumiem stiprināja labdarības izpratni Latvijā. 2013. gadā īpaša uzmanība veltīta tieši jauniešu filantropijai.

 

Valmieras novada fonds pagājušā gadā rīkoja trīs projektu konkursus – divus organizēja Jauniešu ideju laboratorija (JIL), savukārt trešais notika Labo darbu programmas ietvaros. Tās ziedotāji un konkursa komisija atbalstīja četras noderīgas ieceres – tapa skolēnu radīta dārzeņu dobe Trikātā, rencēnieši papildināja virtuves piederumu klāstu, Naukšēnos vecāki darināja radošas rotaļlietas bērnudārza audzēkņiem, savukārt Valmieras skolēni izzināja Latvijas vēsturi, dodoties ekskursijā uz Mores muzeju kopā ar senioriem no politiski represēto biedrības.

Fonda jaunieši ideju konkursā “Jaunieši dod iespēju jauniešiem” atbalstīja basketbola grozu uzstādīšanu Valmieras Vecpuišu parkā un jauno ģitāristu radošās dienas Burtniekos. Gada noslēgumā JIL mini konkursā atbalstīja vēl 12 idejas Valmierā un apkārtējos novados, katrai piešķirot 20 latus.

 

Vēlamies padarīt ziedošanu arvien pieejamāku un interesantāku. Tāpēc augustā atklājām Ziedotāju klubu, kuram jau pievienojušies 19 labvēļi un to viegli var izdarīt ikviens, ziedojot vien 20 € , 70 €  vai 200 € gadā. Ziedotāju kluba dalībnieki piedalās iesniegto projektu izvērtēšanā un gūst citas īpašas priekšrocības. Jau martā kluba dalībnieki varēs balsot par iesniegtajiem projektiem tikko izsludinātajā konkursā “Sev, tev, novadam”.

 

Lielu paldies sakām daudzajiem ziedotājiem, kuri vasarā piedalījās Labdarības bumbu rallijā, bet īsi pirms eiro nomaiņas vēlēja latus un santīmus vietējai labdarībai, kopsummā piepulcinot 1450 eiro nākamajām iedzīvotāju idejām projektu konkursā “Sev, tev, novadam”. Paldies sakām labvēļiem, kas ziedo veikalos “Austris”, “Neldi” un citās vietās, kur izvietotas fonda ziedojumu kastītes. 2013. gadā akcijai “Skolas soma”, “Valmieras mīļdzīvniekam”, Labo darbu programmai un JIL ideju konkursam saziedots 2400 eiro.

 

Fonda veikumu pērnā gadā atzinīgi vērtē arī VNF padomes locekle un Valmieras bibliotēkas direktore Daiga Rokpelne: “Intensīva un profesionāla dalību starptautiskās organizācijās un projektos VNF nes Valmieras un Latvijas vārdu pasaulē un vēstījumu, ka filantropija Latvijā ir vērtība, kas iegūst arvien lielāku nozīmi cilvēku dzīves filozofijā.”

 

Latvijā Kopienu fondu kustība ir aktīva jau 10 gadus. Pērn ar VNF pieredzi un Teterevu fonda atbalstu septiņiem vietējās labdarības fondiem piepulcējās vēl divi – Preiļu un Kandavas apkaimē. Nepārtraukta mācīšanās šajā jomā būtiska arī mums pašiem, tostarp no ārvalstu kolēģiem. Oktobrī par godu Kopienu fondu kustības desmitgadei Kocēnos notika starptautiska konference par labdarības attīstību Baltijā, kuru apmeklēja 120 dalībnieku no 9 pasaules valstīm. Savukārt Eiropas Jauniešu banku forumā, ko rīkojām Valmierā, pieredzi no ārvalstu kolēģiem varēja smelties Jauniešu ideju laboratorijas kuratori un dalībnieki.

 

Jauniešu izglītībā fonds roku pielika arī, rīkojot Labdarības skolu Valmieras 5. vidusskolā – februārī skolēni iesaistījās dažādās labdarības aktivitātēs visā pilsētā. Septembrī VNF dāvāja piekto vijoli no Elīzas Purmales piemiņas fonda. Bet akcijā “Skolas soma” 70 apkaimes skolēni no trūcīgām ģimenēm saņēma 20 latu dāvanu kartes skolas lietu iegādei. Nozīmīgs ieguldījums neformālajā izglītībā bija jauniešu mājas “Ceplis” atklāšana, kas nu ir vieta, kur mācīties organizēt un uzņemties atbildību, lai īstenotu savas idejas. Piemēram, jaunieši aktīvi palīdz sagatavot un vientuļajiem sirmgalvjiem regulāri pirms svētkiem saņemt Teterevu fonda dāvinātās dāvanu paciņas.

 

Brīvprātīgais darbs VNF vērtējumā allaž bijis vērtīgs resurss apkaimes izaugsmei. Kopš rudens ar Eiropas Komisijas programmas “Eiropa pilsoņiem” atbalstu fonds kopā ar ārvalstu partneriem veido brīvprātīgā darba spēli-aplikāciju “DEEDin”, kas iekļausies sociālajā tīklā Facebook un kas ļaus reālās dzīves labajiem darbiem atspoguļoties lietotāju virtuālajos profilos. Spēle būs pieejama jau 10. februārī, līdz ar “Labdarības skolas” atklāšanu Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā.

 

Vidzemes apgabaltiesas zālē pavasarī noslēdzās cīņa ar Valsts ieņēmumu dienestu – fonds pierādīja, ka labdarības organizācijas grāmatvedis drīkst būt brīvprātīgais. Pateicoties tam, tika grozīti Ministru kabineta noteikumi un atsākts darbs pie brīvprātīgā darba likuma izveides Saeimā.

 

Lielu paldies sakām labvēļiem, kas atbalstījuši fonda idejas un mērķus. Kopienu fondu kustības un arī VNF lielākais draugs joprojām ir Borisa un Ināras Teterevu fonds. Pērn VNF saņēma papildu finansējumu darbības nodrošināšanai no Norvēģijas, Islandes un Lihtenšteinas kopīgi veidotā finanšu instrumenta. Ikdienas darbu ar ziedojumu un projektu uzskaiti atvieglo SIA “Ozols grupa” dāvinātā grāmatvedības programma.

 

Valmieras novada fonds ir mūsdienīga labdarības organizācija, kas, 13 valmieriešu dibināta, kopš 2005. gada strādā Valmierā un Beverīnas, Burtnieku, Kocēnu, Mazsalacas, Naukšēnu un Rūjienas novadā. Astoņos gados ar ziedotāju atbalstu īstenoti vairāk nekā 100 lielāki un mazāki apkaimes projekti par 80 tūkstošiem eiro, vēl gandrīz tāda pati summa izlietota vairāku simtu ģimeņu atbalstam sociālās palīdzības programmās.