Ralfs Krūze – ceļā uz izcilību pasaules čempionātā automodelismā

Ralfs Krūze – ceļā uz izcilību pasaules čempionātā automodelismā

Valmierietis Ralfs Krūze ir pirmais jaunietis, kurš saņēmis finansējumu no Valmieras novada fonda Bērnu un jauniešu izcilību programmas. Puisis tikko, 9. oktobrī, automodelisma pasaules čempionātā Prāgā ieguvis augsto 32. vietu Eurosport 1/24 distancē, kurā startēja ar VNF ziedotāju sagādāto automodeli. Jāpaskaidro, ka te konkurence ir ļoti sīva un cīņa ir par niansēm.

 

Tik augsta mēroga sacensībās Ralfs Krūze piedalās otro reizi. Šoreiz viņš nedēļas garumā sacentās ar 173 pasaules labākajiem automodelistiem četrās dažādās disciplīnās. Tautas klasē (Production 1/24) viņš ieguva 32. vietu, Formula 1 klasē – 92. vietu, bet Eurosport 1/32 modeļu klasē – 51. vietu. Savukārt ātrākā modeļu trase ir Eurosport 1/24, kurā dalību atbalstīja Valmieras novada fonds.

 

Jau nedēļu pirms pasaules čempionāta Ralfs Krūze rūpīgi gatavojās Valmieras jaunatnes centrā “Vinda”, kur kopā ar skolotāju Andri Taurīti uzlaboja automodeļus līdz pat vēlai nakts stundai. Ralfs atklāj, ka tas ir laikietilpīgs process, kam nepieciešama liela pacietība. “Katrs modelis sastāv no vairāk nekā 50 nelielām detaļām, kuras sakārtojot, nozīme ir pat mikrometriem,” skaidro Ralfs.

 

Ralfs jau 6 gadu vecumā sāka apmeklēt tehniskās jaunrades nodarbības “Vindā”, kur iesākumā darināja modeļus no vienkāršiem materiāliem – papīra un koka. Vēlāk iegūstot iemaņas metālapstrādē un elektronikā, viņš piedalījies Latvijas un starptautiska mēroga sacensībās. 2011. un 2015. gadā Ralfs bija Latvijas skolēnu automodelisma trases čempions, bet pērn, 2014. gadā, pasaules čempionātā Production‑24 disciplīnā izcīnīja 18. vietu. Ralfs atzīst, ka automodelismā viņu visvairāk saista sacensības, sakot, ka no tām viņš vienmēr atgriežas enerģijas pārpilns.

 

Jautājot, kas viņu iedvesmo tiekties uz augstāku rezultātu, Ralfs ir pragmatisks: “Nav tādas iedvesmas. Dari, cik vari!” Puisim braukt iemācījis Pēteris Dūnis, kurš palīdzējis saprast nianses un licis braukt pa trasi, sakot: “Ja tu vari nobraukt 30 apļus bez izkrišanas ar normālu apļa laiku, tad būs labi.” Tas arī esot Ralfa trumpis, jo labus rezultātus sacensībās viņš gūst ar nosvērtību.

 

Beidzis 9. klasi Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā, šobrīd Ralfs mācās Smiltenes tehnikumā par automehāniķi. “Mācībās man iet ļoti labi, saņemu visas iespējamās stipendijas,” viņš norāda, skaidrojot, ka viņa aizraušanās ielikusi labus pamatus jaunajām zināšanām. Pēc tam puisis plāno studēt Rīgas Tehniskajā koledžā elektroniku, lai nākotnē varētu atvērt pats savu autoservisu.

 

Ralfs Krūze norāda: “Automodelisms ir dārgs prieks. Aktīvi piedaloties sacensībās un trenējoties, viens modelis nekalpo ilgāk par gadu.” Vasarā Ralfs strādāja divos darbos, kur teju visu sapelnīto ieguldīja modeļu iegādei, lielu atbalstu sniedz arī ģimene un Valmieras pašvaldība, kura palīdzēja nokļūt Prāgā.

 

Pateicoties ziedotāju iniciatīvai, Valmieras novada fonds šī gada vasarā atklāja Bērnu un jauniešu izcilības programmu, kuras mērķis ir sniegt atbalstu talantu izaugsmei dažādās jomās un atbalstīt prasmju demonstrēšanu augsta līmeņa sacensībās, konkursos un olimpiādēs. Ralfs Krūze ir viens no pirmajiem jauniešiem, kurš septembrī saņēma 490 eiro atbalstu un iegādājās nozīmīgu automodeli Eurosport 1/24 klasē, kas bija būtisks priekšnoteikums dalībai pasaules čempionātā Prāgā.

 

Valmieras novada fonds šogad atzīmē 10 gadu jubileju, esot par partneri tiem, kuri vēlas ziedot, un tiem, kuri vēlas īstenot sabiedrībai svarīgas iniciatīvas. Līdz šim fonds galvenokārt atbalstījis iedzīvotāju iniciatīvas Valmierā un Beverīnas, Burtnieku, Kocēnu, Mazsalacas, Naukšēnu un Rūjienas novados, kā arī sniedzis daudzveidīgu sociālo palīdzību ģimenēm, taču nu labdarības piedāvājumu papildinājusi Izcilību programma.