Brīvprātīgo pieredzes apmaiņa un piedzīvojumi Gruzijā

Projekts Oktobra nogalē seši jaunieši no Valmieras devās uz Rustavi pilsētu Gruzijā, lai kopīgi ar jauniešiem no vēl četrām citām valstīm – Itālijas, Ukrainas, Zviedrijas un Gruzijas – piedalītos projektā “1st Record in Your CV”*. Projekta ietvaros jaunieši apmainījās ar pieredzi un zināšanām par jaunatnes politiku un brīvprātīgo darbu, piedalījās tematiskajās darbnīcās, tikās ar Rustavi un Gori pilsētu jaunatnes organizāciju pārstāvjiem.
 
“Projekta ideja radās mana Eiropas brīvprātīgā darba laikā, ko pavadīju Gruzijā. Projekts ir reakcija uz nemitīgo apburto loku, ar ko sastopas jaunieši, kas meklē savu pirmo darba vietu ne tikai Gruzijā vai Latvijā, bet arī citās valstīts. Lai uzsāktu darba gaitas, tiek prasīta iepriekšēja pieredze, bet, lai iegūtu pieredzi, nepieciešams darbs. Brīvprātīgais darbs ir viena no iespējām, kā pie šīs nepieciešamās pieredzes tikt un spert soli augšup. Rezultāts ir labāks nekā cerēts. Visi dalībnieki jau pirmajās dienās sadraudzējās un strādāja kopā labāk nekā ilgi trenēta komanda. Ir sajūta, ka šī apmaiņas projekta laikā izdzīvots teju gads, jo izzināts, saprasts, iegūts un parādīts tik daudz,” par projektu stāsta tā idejas autore un Latvijas grupas līdere Zane Ābelīte-Medne.
 
Esot Gruzijā jaunieši daudz laika un enerģijas veltīja radošajām darbnīcām, kurās tika izstrādāti dažādi informatīvie materiāli par brīvprātīgo darbu un jaunatnes iesaistīšanos sociāli nozīmīgās aktivitātēs un lēmumu pieņemšanā. Vairāku dienu darba rezultātā tika radītas četras īsfilmas, pieredzes stāstu krātuve, informatīvs buklets, mājas lapa un citi informatīvie materiāli, kuri nu pieejami ikvienam interesentam.
 
Projekta noslēgumā jaunieši organizēja ielu akciju, kurā iepazīstināja Rustavi iedzīvotājus ar brīvprātīgā darba iespējām un savu valstu kultūru. Cilvēku uzmanību īpaši piesaistīja projektu dalībnieku radītais tēls “Super-brīvprātīgais”, kurš kopā ar palīgiem iesaistīja akcijas apmeklētājus aktivitātēs, mācīja darināt rokassprādzes un pastāstīja par brīvprātīgo darbu.
 
Gruzijā pavadīto desmit dienu laikā jaunieši ne tikai cītīgi strādāja, mācījās, apskatīja iespējas un  problēmjautājumus saistībā ar jaunatnes politiku un brīvprātīgo darbu, bet arī iepazina Gruzijas nepieradināto dabu un pilsētvidi. Jaunieši apmeklēja Gruzijas pilsētas Gori, Mchetu un galvaspilsētu Tbilisi, kā arī vēstures liecībām bagāto klinšu alu pilsētu Upliscihi. Spars un enerģija pēc darbīgas dienas tika atgūts kultūras vakaros. Katrs vakars bija īpašs un interesants. Jāatzīmē, ka latviešu grupas veidotais video materiāls par valsti un latviešu kultūru tika atzīts par unikālu - tas bija veidots no pašu video un foto arhīvos atrodamā, lai iespējami precīzi atainotu kultūras un dabas nianses no sava redzespunkta.
 
Projekta laikā dalībnieki guva vērtīgu pieredzi un neaizmirstamus iespaidus. Lai ar tiem dalītos, jaunieši organizē izstādi, kas no 17. janvāra būs apskatāma Valmieras jaunatnes centrā (VJC) “Vinda”, bet 20. janvārī, plkst. 16:00 VJC “Vinda” jauniešu telpā notiks stāstu pēcpusdiena par Gruziju, jauniešu apmaiņas projektu un brīvprātīgu darbošanos. Ikviens interesents aicināts pievienoties.
 
Plašāka informācija par projektu pieejama šeit: http://froyc.blogspot.com/
 
 
Laine Kuzmane,
projekta dalībniece
 
 
*”Pirmais ieraksts tavā CV”