Beidzamajā Demokrātijas akadēmijas Vidzemes reģionālajā mācību nodarbībā viens no izlolotajiem pasākumiem noslēdza visLatvijas Demokrātijas nedēļas pasākumus Vidzemes pusē. Ar inteliģentām sarunām tika atzīmēta Eiropas diena Vaidavas bibliotēkā, klausoties Andreja Panteļējeva, Ingas Surguntes un Jāņa Ķīnasta pārdomās par demokrātiju, kultūrvidi un kultūrtelpu.
Ikgadējā 9. maijā atzīmējamā Eiropas diena, kas veltīta mieram un vienotībai Eiropā, tika atzīmēta Vaidavas pagasta bibliotēkā kopā ar A.Panteļējevu, Atmodas laika politiķi, Augstākās Padomes un vairāku Saeimu deputātu. Grāmatu autors dalījās savās pārdomās par maija svinamajiem svētkiem, uzsverot 1950. gada 9.maijā R.Šūmaņa parakstīto deklarāciju, kas tiek uztverta kā Eiropas Savienības izveides sākums. Tāpat Andrejs uzsvēra bibliotekāru ietekmi skolēnu intereses sekmēšanā, ieinteresējot tos grāmatu lasīšanā.
I.Surgunte, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas kultūras sektora vadītāja, klātesošos iepazīstināja ar kultūras lomu ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā. Inga uzsvēra, ka mums visvairāk būtu jāstrādā pie sociālās nevienlīdzības mērķa mazināšanas, jo diemžēl Latvija ir viena nevienlīdzīgākajām sabiedrībām Eiropā. Pretstatam: Latvijas vislabāk sasniegtais ANO mēŗkis ir darbības klimata pārmaiņu mazināšanas jomā. Klātesošie tika aicināti arī apmeklēt Eduarda Veidenbauma muzeju “Kalāči” projektu “Vairāk gaismas!”, kas atspoguļojot rakstnieka mentālās sajūtas un veselības problēmas, ar kurām saskaras jaunieši arī mūsdienās.
Savukārt J.Ķīnasts, Cēsu Pluriversitātes vadītājs, Jaunā Eiropas Bauhaus vēstnieks, kopā ar pasākuma dalībniekiem meklēja atbildes uz jautājumiem – “Ko par demokrātiju māca dārzs?”, “Kā pilsēta kļūst par skolu?” un “Kāda tam visam saistība ar vietradi?”. Jānis iepazīstināja ar Cēsu Pluriversitātes konceptu jeb skolu, kurai nav konkrētas adreses, bet kuru veido konkrēti notikumi un cilvēki, kur tiek rīkotas vasaras skolas, lekcijas, plenēri. Skolu, kas starp 1100 “New Bahaus” projektiem atzīts starp 52 labākajiem kategorijā “Saiknes atjaunošanā ar dabu”.
Eiropas dienas noslēgumā tika izspēlēts Demokrātijas BINGO, kur TOP 9 asociācijas ar demokrātiju bija “vēlēšanas”, “brīvība” un “vārda brīvība”, “izvēle”, “iespējas”, “ceļošana” un arī “daba”. Starp demokrātijas atslēgas vārdiem bieži tika minēta arī “bibliotēka” un “grāmata”, tomēr smaidus visvairāk raisīja “lūpukrāsa”, “minisvārki” un “ES”, kas tika tulkots gan kā personu vietniekvārds, gan kā Eiropas Savienība.
Jānorāda, ka vasaras laikā notiks arī vēl citi Demokrātijas akadēmijas nodarbībās plānotie pasākumi. Eiropas dienas pasākumu Vaidavā organizēja Vaidavas pagasta bibliotēka Eiropas Kultūras fonda “Europe Challenge 2022” ietvaros, sadarbībā ar Demokrātijas akadēmiju un Aktīvo iedzīvotāju fondu.
Jau stāstīts, ka pašlaik tiek īstenota mācību programma “Demokrātijas akadēmija”, kas ietver četras mācību dienas Rīgā un četras reģionālās mācību dienas Vidzemē. Programmu īsteno biedrība “Latvijas lauku forums” sadarbībā ar Latvijas Pilsonisko aliansi, Dienvidlatgales NVO atbalsta centru, Kurzemes NVO centru, Valmieras novada fondu un Zemgales NVO centru. Demokrātijas akadēmiju finansē EEZ un Norvēģijas grantu programma “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Plašāka informācija par Demokrātijas akadēmiju skatāma: www.vnf.lv.