Pasaules kopienu fondi Latvijā apspriež nabadzību

TCFN tikšanās LatvijāVēl nedomājot par gaidāmo Īslandes vulkāna izvirdumu, 15.-17. aprīlī Rīgā ieradās 19 kopienu fondu pārstāvji no visas pasaules. Valmieras novada fonds te kopā ar Transatlantisko kopienu fondu tīklu rīkoja kārtējo pieredzes apmaiņas pasākumu. Šoreiz tā tēma bija Latvijai īpaši aktuāla — nabadzība un kopienu fondu iespējas iesaistīties tās mazināšanā.
 
 
Sākotnēji tie allaž šķiet skaļi vārdi un lielas, utopiskas idejas. Bet vietējo labdarības organizāciju vadītāji no tādām valstīm kā Kanāda, ASV, Meksika, Lielbritānija, Slovākija, Serbija, Bosnija un Hercegovina, Ēģipte, Taizeme un Vjetnama ar nabadzību sastopas ikdienā. Tāpēc diskusija bija «par lietu». Nav nekas jauns, ka pat visattīstītākajās zemēs valda nabadzība un milzu nevienlīdzība starp bagātajiem un nabagajiem. Diemžēl jāatzīst, ka iemesls bieži vien ir pašu cilvēku neizdarība vai apātija. Tomēr daudz ko nosaka apkārtējās sabiedrības iekārta un pastāvošās sistēmas dotās iespējas.
 
Kopienu fondu galvenais uzdevums šajā situācijā ir meklēt risinājumus, kā pielietot kopienā esošos resursus un iesaistīt nabadzības mazināšanā pašus cilvēkus. Vairāku fondu pārstāvju pieredze liecina, ka dažkārt nepieciešama vien neliela motivācija un prasmju paaugstināšana, lai cilvēks noticētu sev un izvilktu no nabadzības ne vien sevi, bet arī līdzcilvēkus.
 
Interesanta diskusija izvērtās par «makšķeres» vai «zivs» došanu. Visi piekrita, ka ir svarīgi dot cilvēkiem «makšķeri», kas atstātu ilgtermiņa ietekmi, taču ir skaidrs, ka cilvēks nespēj ar to rīkoties, ja viņam šobrīd pat nav ko ēst. Pasaules kolēģi atzinīgi novērtēja Latvijas labdarības organizāciju un Valmieras novada fonda īstenoto programmu «Paēdušai Latvijai» un deva ierosmes jau ilgāku laiku topošajai pašpalīdzības programmai Valmieras apkaimē, kas iedotu «makšķeri» cilvēku rokās.
 
Sestdienā, 17. aprīlī, pieredzes apmaiņas pasākuma dalībnieki apmeklēja Zilokalnu un Valmieru un tikās ar Kocēnu novada domes priekšsēdētāju Vitautu Staņu, Zilākalna organizācijas «Attīstība. Virzība. Izaugsme» vadītāju Inesi Stepani un VNF Uzraudzības komitejas locekļiem Normundu Cercinu un Laumu Tjuniņu. Zilākalnā ar VNF finansējumu ir īstenoti vairāki pasākumi, kas nelielā, bet pavisam tiešā veidā atbalsta nabadzīgākos cilvēkus. Gan ciema centrā uzstādītā veļas mašīna, gan vecajā skolā ierīkotā sporta zāle tika atzīta par veiksmīgu piemēru, kā cilvēki nelieliem soļiem var sakārtot dzīves vidi sev apkārt, ja vien ir vēlme, iniciatīva un ziedotāju atbalsts.
 
Viena no galvenajām mācībām pēc šī pieredzes apmaiņas pasākuma Valmieras novada fondam ir rūpīgas situācijas apzināšana — diemžēl ne Valmieras apkaimē, ne visā Latvijā nav veiktas detalizētas iedzīvotāju aptaujas vai cita veida gana kvalitatīvi pētījumi, lai apjaustu reālo situāciju un nabadzības līmeni mūsu kopienās. Līdz ar to šī būs viena no šī brīža prioritātēm fonda darbā.
 
Vairāk bilžu no pasākuma apskatāmas šeit!